۱۰ تفاوت طلا و نقره

هنگام خرید جواهرات نقره یا طلا برای خود یا یکی از عزیزان خود، عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یکی از آنها نوع فلز گران بهای مورد استفاده است. جواهرات طلا و جواهرات نقره گزینه های بسیار خوبی هستند، اما ویژگی ها و زیبایی های مختلفی دارند. بسیاری از افراد خرید نیم ست نقره و بدلیجات نقره را ترجیح می دهند در مقابل عده ای هستند که استفاده از زیورآلات طلا را ترجیح می دهند. در این مطلب به ۱۰ تفاوت طلا و نقره می پردازیم تا هنگام خرید زیورآلات نقره یا طلا، بدانید چه ویژگی هایی دارند. اما در ابتدا با توضیح کوتاهی از طلا و نقره شروع می کنیم تا مطلع باشید که در حال مقایسه چه چیزهایی می باشیم.

۱۰ تفاوت طلا و نقره

۱۰ تفاوت طلا و نقره

طلا چیست؟

طلا یک فلز نرم و زرد است. مانند تمام فلزات دیگر، طلا نیز بسیار قابل انعطاف و شکل پذیر است. علاوه بر این، طلا قادر است هم برق و هم گرما را به راحتی هدایت کند. مخفف طلا Au کی باشد که  از کلمه  لاتین “aurum” به معنی “طلوع درخشان” گرفته شده است. طلا دارای چگالی فوق العاده زیاد با ۱۹٫۳ گرم در سانتی متر مکعب، کمی بیشتر از سرب است.

از خواص دیگر طلا شامل مقاومت زیاد آن در برابر اکسید شدن است. به طور معمول، فلزات اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض اکسیژن در دمای اتاق و شرایط اتاق اکسید می شوند. اما  طلا به راحتی این لایه را تشکیل نمی دهد. بعلاوه اینکه اکثر اسیدها و بازها روی طلا تأثیر نمی گذارند. طلا کاملاً انعطاف پذیر است!

نقره چیست؟

نقره فلزی براق و گرانبها است که به دلیل زیبایی و هدایت الکتریکی ارزش زیادی دارد و قرن ها برای ایجاد سکه، قطعات تزئینی و جواهرات مورد استفاده قرار گرفته است. هنگام خرید نقره باید بدانید که  نقره غالباً با مس آلیاژ می شود تا استحکام بیشتری داشته باشد، زیرا این فلز نسبتاً نرم است. وقتی نقره را با مس مخلوط می کنند، آن را نقره استرلینگ می نامند. هنگام خرید نیم ست نقره، ممکن است یک “۹۲۵” را ببینید که روی فلز مهر شده است، این به این معنی است که ۹۲٫۵٪ نقره خالص و ۷٫۵٪ سایر فلزات را شامل می شود.

۱۰ تفاوت طلا و نقره

۱٫ ظاهر

جواهرات طلا از نظر ظاهری زرد رنگ هستند و جواهرات نقره بیشتر رنگ طوسی دارند. طلا انواع مختلفی دارد و طلای سفید و طلای رز با طلای زرد تفاوت زیادی دارند. آنچه به طلا این رنگ های مختلف را می دهد به فلزات استفاده شده در مخلوط آلیاژ بستگی دارد. طلای سفید با نیکل، منگنز یا پالادیوم آلیاژ می شود تا به آن رنگ نقره ای ببخشد. طلای رز با مس آلیاژ می شود تا صورتی شود. تفاوت رنگ طلا و نقره قطعا مهم ترین راهنمای شما در خرید نیم ست نقره است.

۲٫ هزینه

به طور کلی خرید زیورآلات نقره با سرمایه اندک ممکن است. زیرا جواهرات طلا به طور کلی گرانتر از نقره استرلینگ هستند. این تفاوت عمده در قیمت نقره و طلا عمدتا به دلیل نادر بودن طلا است. جالب است بدانید که به دلیل قیمت بالای طلا و قیمت پایین تر نقره، بیشتر طلا به جواهرات تبدیل می شود ولی بیشتر نقره بصورت صنعتی در صنعت، تجهیزات بیمارستانی و دندان پزشکی و …  استفاده می شود. طلا همچنین سنگین و متراکم است – حدوداً دو برابر چگالی نقره – که به ارزش آن می افزاید.

۳٫ ماندگاری

در صورت مراقبت صحیح، هر جواهری می تواند برای شما یک عمر ماندگاری داشته باشد. طلای مخلوط با آلیاژها از نقره استرلینگ دوام بیشتری دارند. طلای خالص لکه دار نمی شود.

هر دو طلا و نقره به عنوان یک فلز ماندگار شناخته می شوند. این بدان معنی است که آنها به راحتی لکه دار نمی شوند ، در شرایط سخت دچار زنگ زدگی یا تجزیه نمی شوند.

طلا را می توان با سایش روزانه فرسوده کرد اما با مراقبت مناسب، طول عمر آن مادام العمر است. نقره استرلینگ می تواند به مرور زمان لکه دار شود. طلا و نقره به دلیل مخلوط آلیاژها می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند.

۴٫ واحد اندازه گیری

واحد اندازه گیری طلا قیراط است که با حرف K روی جواهر درج می شود. اما برای خرید زورآلات نقره باید بدانید که  برای درج خلوص نقره از اعداد ۹۲٫۵، ۹۰٫۰ و ۸۰٫۰ استفاده می شود که این به معنای این است که به ترتیب ۹۲٫۵ درصد، ۹۰ درصد و ۸۰ درصد جواهر از نقره است و باقی ناخالصی است که برای ساخت نقره، از آن استفاده شده است.

۵٫ خلوص طلا و نقره

اندازه گیری استاندارد طلا  عیار است که به ۲۴ قسمت تقسیم می شود.  طلای خالص ۲۴ قیراط (کارات)است، یعنی ۲۴ قطعه از ۲۴ قطعه، طلا است. طلای ۱۴ قیراط ۱۴ قسمت طلای و ۱۰ قسمت دیگر آلیاژهای دیگر است. اما جالب است بدانید که طلای ۱۰ قیراط با ۱۰ قسمت طلا و  ۱۴ قسمت آلیاژهای دیگر دوام بیشتری دارند.

نقره استرلینگ ۹۲٫۵ درصد نقره خالص و ۷٫۵ درصد آلیاژ فلز است. این آلیاژ فلز باعث می شود که نقره استرلینگ برای سایش روزانه به اندازه کافی مقاوم باشد.

۶٫ نگهداری

طلا یکی از عناصر شیمیایی کم واکنش است. طلای خالص به راحتی با اکسیژن ترکیب نمی شود بنابراین براق می ماند، زنگ نمی زند و لکه دار نمی شود. با این حال، به ندرت می توان یک جواهر پیدا کرد که فقط حاوی عنصر طلای خالص باشد.

طلای خالص برای استفاده بسیار نرم است، بنابراین با سایر آلیاژهای فلزی ترکیب می شود تا مقاومت آن افزایش یابد. این سایر فلزات اساسی آلیاژ شده با طلا هستند که در واقع به اکسیژن، گوگرد و رطوبت واکنش نشان می دهند و در نهایت باعث لکه دار شدن آنها می شوند.

به همان زیبایی که نقره زیبا است، به همین دلیل بسیاری از زنان به دلیل اینکه لکه دار شدن می شود از آن اجتناب کرده اند. اما با مراقبت مناسب، بیشتر جواهرات می توانند مدت زیادی دوام بیاورند.

۷٫ آلرژی به نیکل

در طلا بر خلاف طلای سفید که با نیکل آبکاری می شود، از نیکل استفاده نمی شود. اما یکی از رایج ترین آلرژی های فلزی نیکل است که که در نقره استفاده می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، نقره استرلینگ ۹۲٫۵٪ نقره خالص است که با مس آلیاژ شده است، اما در بعضی موارد، نیکل ممکن است در ۷٫۵٪ فلزات دیگر وجود داشته باشد. لذا برای خرید نیم ست نقره حواستان به این مسئله باشد و از فروشنده درباره این موضوع بپرسید. محصولات نقره فروشگاه استرلینگ فاقد هرگونه فلز دیگر از جمله نیکل است.

خرید نیم ست نقره

خرید نیم ست نقره با توجه به گران بودن نیم ست های طلا با استقبال بالایی همراه است. هنگام خرید نیم ست نقره، علاوه بر زیبایی و تنوع طرح باید به درصد خلوص نقره نیز توجه کنید و بدانید که نقره استرلینگ ۹۲٫۵ درصد آن از نقره خالص است و بهترین نقره برای خرید نیم ست نقره است.

تشخیص طلا از نقره چگونه است؟

تشخیص طلا از نقره کار راحتی است. بر اساس یک اصل کلی،  بیشتر طلاها با حرف انگلیسی K در کنار عددی که نشان‌دهنده عیار آن است، تولید می‌شوند. در حالیکه نقره‌ها را با علامت بیضی، مُهر می‌کنند. از این رو در خرید نیم ست نقره با توجه به این نکته، نباید اشتباهی صورت بگیرد. البته پیش از این مورد باید بدانید که طلا زرد رنگ و نقره طوسی رنگی می باشد. مگر اینکه در حال خرید طلای سفید باشید.

تشخیص طلای سفید از نقره

با توجه به رنگ طلای سفید و نقره که شباهت زیادی به هم دارند، در خرید نیم ست نقره، سوال پیش می آید که طلای سفید چیست؟  تفاوت نقره و طلای سفید چیست؟

طلای سفید چیست؟

طلای سفید در اصل از طلای زرد تولید می شود. به این صورت که طلای زرد با آلیاژهای دیگر آبکاری شده و طلای سفید پدید می آید.  طلای سفید معمولاً آلیاژی است که حاوی حدود ۷۵٪ طلا و حدود ۲۵٪ نیکل و روی است. اگر طلای سفید ۱۸ عیار باشد، ۷۵٪ طلای خالص خواهد بود.

تفاوت نقره و طلای سفید چیست؟

۱٫ ماندگاری

یکی از تفاوتهای بزرگ این دو فلز در دوام است. به طور کلی طلای سفید تمایل دارد از طلای زرد و ترکیبی از فلزات سفید، مانند نیکل یا پالادیوم ساخته شود. وقتی این دو فلز با هم ترکیب شوند، به طلای سفید قدرت و درخشش می بخشند.

ترکیب این فلزات باعث دوام و مقاومت طلا در برابر خراش و خوردگی می شود. از طرف دیگر نقره به فلز نرم تری معروف است و دوام خود را از فلزات دیگر مانند مس بدست خواهد آورد. از آنجا که نقره در اصل نرم است، پس از سالها در معرض آسیب و لکه گیری است. پس برای خرید زیورآلات نقره حواستان به مسئله باشد.

۲٫ نگهداری

تفاوت دیگر در این دو فلز، نگهداری است که برای هر دو مورد نیاز است. طلای سفید برای زیبایی نیاز به مراقبت کمی دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم از آنجا که طلای سفید دوام بیشتری دارد،  به نگهداری کمتری نیاز دارد. با این حال اکثر اقلام طلای سفید با رودیم روکش می شوند تا درخشش شگفت انگیزی به آن بدهند.

این آبکاری با گذشت زمان می تواندکدر شود. که باید هر دو سال تمیز شود تا این مسئله به راحتی حل شود. از طرف دیگر نقره برای حفظ درخشش زیبای خود نیاز به توجه بیشتری دارد. نقره مستعد لکه دار شدن است، اما زنگ زدگی در کارش نیست.

این بدان معنی است که نقره به تعمیر و نگهداری منظم یا در خانه یا از یک جواهر فروشی نیاز دارد. هر کدام را که انتخاب می کنید، باید در پایان هر ۲ سال یکبار جواهرات خود را برای خسارت بررسی کرده و تمیز کنید.

۳٫ قیمت

این بخشی است که مردم فقط به آن نگاه می کنند و جای تأسف دارد زیرا نقره همیشه از طلا ارزان تر است. اما شما باید مواردی را که در بالا خواندید نیز مورد توجه قرار دهید. بله، طلای سفید از نقره گرانتر است و دلیل خوبی هم دارد؛ از طلا ساخته شده است.

طلا از ویژگی های بسیار خوبی برخوردار است و بیشتر یک سرمایه گذاری محسوب می شود. اما خرید نیم ست نقره یا جواهرات نقره با تنوع و زیبایی زیادی همراه است و نگهداری از آن دشوار نیست.

خرید اینترنتی زیورآلات نقره

خرید اینترنتی زیورآلات نقره با توجه به گسترش خرید های اینترنتی همواره رو به افزایش است. با وجود اینکه  در گذشته خرید زیورآلات نقره به صورت آنلاین مرسوم نبوده است، اما شما می توانید با دانستن چگونگی تشخیص نقره اصل، برای خرید اینترنتی زیورآلات نقره اقدام نمایید.

تشخیص طلای اصل از تقلبی؛ محک طلا در خانه

برای خرید طلا یا خرید جواهرات نقره باید حواستان باشد که جنس تقلبی به شما نفروشند. برای تشخیص طلای اصل از تقلبی نیز روش هایی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

به علامت تجاری نگاه کنید

در بیشتر جواهرات یا قطعات طلا حکاکی روی قسمت نامحسوس مانند داخل انگشتر وجود دارد. اگر روی حکاکی ۲۴K نوشته شده باشد، این نشانگر عیار طلا می باشد. با این حال مواظب باشید زیرا ممکن است برخی از قطعات طلا با یک علامت مشخصه نادرست حک شود.

تست آهن ربا

طلای واقعی خاصیت مغناطیسی ندارد. اما بسیاری دیگر از فلزات نیز هستند که آهنربا نسبتاً قوی دارند. با قرار دادن آهنربا در نزدیکی طلا و دیدن جذب شدن آهنربا، می توانید به راحتی آزمایش کنید که طلای شما واقعی است. اما اگر طلا جذب آهن ربا شود، احتمالاً طلای خالص نیست. بلکه نوعی فلز ارزان تر است که از طلا اندود شده یا ماده ای مانند طلا استفاده شده است.

تست سرکه

به سادگی چند قطره سرکه برداشته و آن را روی طلای خود بریزید. اگر قطره ها رنگ فلز را تغییر دهند، پس طلای واقعی نیست. اگر کالای شما طلای واقعی باشد، قطره ها رنگ کالا را تغییر نمی دهند!

تست پوست

این تست نسبت به سایر آزمایش ها کمی بیشتر به زمان نیاز دارد اما به خصوص برای جواهرات بسیار مفید است. طلای واقعی هرگز باعث سبز شدن پوست شما نمی شود. اگر جواهرات شما رنگ پوست شما را به رنگ مایل به آبی یا مایل به سبز تغییر دهد، طلای واقعی نیست.

تست شناور

تست شناور یک آزمایش سریع است که بدون آسیب رساندن به قطعه شما نشان می دهد طلای شما واقعی است یا خیر. این آزمایش کاملاً بی عیب و نقص نیست، زیرا برخی از فلزات که طلا نیستند نیز سنگین هستند، بنابراین غرق می شوند و فکر می کنند طلا هستند. برای اطمینان بهتر است آزمایش دیگری انجام دهید.

یک لیوان یا کاسه شفاف را با آب پر کنید. طلای خود را به آرامی درون آب بیندازید. اگر غرق شود، احتمالاً طلای واقعی است. اگر شناور باشد، قطعاً طلای واقعی نیست. طلای واقعی به پایین فرو می رود زیرا چگال تر از آب است.

طلا زنگ نمی زند!

طلا زنگ نمی زند، بنابراین اگر نشانه هایی از زنگ زدگی مشاهده کردید می دانید که قطعه شما طلای واقعی نیست. طلاای واقعی به دلیل اینکه با هوا اکسید نمی شود، زنگ نمی زند.

تشخیص طلا از برنج

برای تشخیص طلا از برنج باید بدانید که رنگ طلا زرد براق و رنگ برنج نیز زرد تیره می باشد. از نشانه های دیگر برای تشخیص طلا از برنج، علامتی است که روی برنج و طلا حک شده است. روی طلا عبارت ۲۴K، ۱۸K و ۱۴K حک می شود در حالیکه رو برنج عبارت Brass درج می شود. همینطور چگالی طلا از برنج بیشتر است در نتیجه وزن طلا بیشتر است.

قیمت نقره

در خرید زیورآلات نقره، وزن نقره و اعداد حک شده روی آن قیمت نقره را تعیین می کند. به طور کلی نقره ۹۲٫۵ درصد خالص قیمت بیشتری نسبت به نقره ۹۰ درصد خالص دارد.

کدهای طلا

کدهای طلا همان اعداد حک شده روی جواهرات طلا هستند که عیار طلا را مشخص می کنند.  این کد ها به صورت K24، K18 و K14 بر روی طلا درج می شوند که به ترتیب به معنای ۲۴ قطعه از ۲۴ قطعه طلا، ۱۸ قطعه از ۲۴ قطعه طلا و ۱۴ قطعه از ۲۴ قطعه طلا می باشد.

چگونه خاک طلا را بشناسیم

برای تشخیص خاک طلا و اینکه بفهمیم طلا در خاک هست یا خیر، بهترین روش ذوب کردن پودر است. پودر یا خاک طلا را درون ظرف مخصوص ذوب فلزات، ذوب می کنیم. اگر خاک دارای طلا باشد، پس از ذوب شدن به صورت دانه های طلا ظاهر می شود ک در یک قسمت از ظرف جمع می شوند.

خرید بدلیجات با قیمت مناسب

برای خرید بدلیجات با قیمت مناسب باید بدانید که انواع بدلیجات در جنس های مختلفی مانند استیل، برنج و نقره وجود دارد که با توجه به ارزان تر بودن نسبت به خرید زیورآلات نقره ، خواهان زیادی دارد.

yun.ir/segw91

b2n.ir/a76785